Jak vymalovat – Jaké barvy použít v interiéru?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBydlení

Jak vymalovat? Malování – to je nejvhodnější čas na změnu barev stěn, berme malování jako příležitost pro experimentování! Natřít můžete celý pokoj jednou barvou, ale stylovější je barvy dělit. Dát tedy například jinou barvu na strop a jinou na obvodové stěny. Také je velmi pěkné natřít jinak stěnu s oknem a jinak zbylé stěny. Obzvláště v pracovně se stolem to vytváří příjemný pocit, jako byste nebyli v jedné místnosti, ale napůl venku.

Začínáme třeba v kuchyni

Nejpřirozenější a zároveň nejpraktičtější barvou v kuchyni je bílá. Ať už máte na kuchyňské lince a spotřebičích použitou jakoukoliv kombinaci barev, bílá by měla být jasnou volbou pro těch pár míst, která nezakrývají vestavěné skříně ani kachličky za sporákem. Pokud už volíte jinou, než bílou, musím vás upozornit, že oranžová a jí podobné barvy podporují chuť k jídlu. Pokud to potřebujete, pak s chutí do toho!

Jak vymalovat obývák

Experimentovat můžete začít v obýváku, kdy vhodným doplňkem k dřevěnému nábytku jsou zelené stěny. Výborné jsou pastelové odstíny, které neruší, ale naopak působí uklidňujícím dojmem.

Dětský pokoj

Tady se můžete vyřádit. Do dětského pokoje se rozhodně hodí teplé barvy, jako jsou žlutá či oranžová. Tedy pokud je dítě teprve v kočárku nebo předškolní. Než vymalujete pokoj puberťákovi, radši se ho zeptejte. Nebo ještě lépe – nechte výběr barvy i provedení malby na něm. Uvidíte, že se na tom hodně naučí a nebude vám pořád vyčítat, že má pokoj ve světle růžové, přestože on má rád punk a černou barvu.

V dětském pokoji je třeba barvu zvolit ve vztahu ke koberci. Pokud je koberec vzorovaný, musíme vybrat na stěnu barvu, která se na něm již nachází, jinak docílíme barevného zmatku, který rozhodně nepůsobí harmonicky.

Koupelna

Do koupelny patří kachličky. Pokud se nespokojíte s bílou a chcete omítku nějak ozvláštnit, pak volte světle modrou. Přesto bílou doporučuji ze všech nejvíc. Jiné barvy totiž po navlhnutí mohou vytvářet nepěkné mapy.

Předsíň

U malování předsíně nezapomeňte, že většinou nemá žádná okna. Bojujeme v ní s tmou. Rozhodně tedy nedoporučuji tmavé odstíny. I zde vítězí bílá, zejména pokud máte tmavší skříně nebo botník.

Jak vymalovat ložnici

Ložnice je místo odpočinku. Modrá na stropě navozuje pocit nebe, proto je vybírána nejčastěji. Opět pozor na oranžovou, neboť podporuje chuť k jídlu. A rozhodně není dobré patřit k nočním jedlíkům!