Rodinná zahradní houpačka. Jak postupovat při výběru?

S přicházejícím jarem se naše pozornost začíná častěji upínat směrem k zahradě, která stála v průběhu zimních měsíců spíše v pozadí. Právě na jaře a v létě je totiž zahrada místem odpočinku a rodinných i přátelských setkání. Jedním z neodmyslitelných prvků, které by na žádné zahradě neměly chybět je potom velká, rodinná zahradní houpačka. Právě na ní se krásné, teplé letní večery či příjemná setkání s přáteli tráví nejlépe. Nabídka zahradních houpaček je ale velká a není jednoduché se v ní vyznat. V následujícím textu jsou proto shrnuty základní charakteristiky těchto houpaček a pravidla, kterými se vyplatí při jejich výběru řídit.

Zahradní houpačka a její nosnost

Není asi překvapením, že základním parametrem každé zahradní (i jiné) houpačky je její nosnost, která úzce souvisí s počtem lidí, pro které je určena. Není problém sehnat houpačku pro jedinou osobu v podobě upraveného houpacího křesla, stejně jako velké rodinné houpačky, na kterých mohou relaxovat rodiče i se svými dětmi. Před nákupem je tedy potřeba zamyslet se nad tím, kolik osob bude houpačku využívat. Pro dvě dospělé osoby a dvě děti je nutno poohlédnout se po zařízení s nosností minimálně 250 kg. Rozhodně zde platí, čím více, tím lépe.

Jaký materiál?

Pokud máte ujasněno, jaké zátěži bude zahradní houpačka čelit, je čas na výběr materiálu. Základní výčet samozřejmě obsahuje jak dřevo, tak plasty a kov. Plasty pro tuto chvíli vynecháme, neboť tento materiál je až na výjimky vhodný pouze na málo zatížené dětské houpačky. Podívejme se ale blíže na porovnání dřeva a kovu. Jednoznačnou výhodou kovových konstrukcí je nižší cena. Současně jsou mnohem snazší na údržbu, stačí je jen občas otřít vlhkým hadrem a je hotovo. Nevýhodou kovu je naopak nižší nosnost a samozřejmě také design. Zahrada pro většinu z nás představuje náš vlastní koutek přírody, do které se dřevo hodí mnohem lépe. Dřevěné houpačky bývají také obecně bytelnější a stabilnější. Jistou nevýhodu dřeva představuje komplikovanější údržba, neboť je potřeba jej ošetřovat impregnací či jinými nátěry. Také domácí mazlíčci se mohou na dřevěných částech houpačky pěkně vyřádit.

Bezpečnost především

Zvýšenou pozornost bychom měli výběru opravdu kvalitní a vhodné houpačky věnovat, pokud mezi uživateli budou naše děti. V takovém případě bychom měli pořizovat houpačku co nejstabilnější a s poměrně velkou vůlí v nosnosti, děti zkrátka nelze donutit, aby si na houpačce občas nezaskákali. Kromě stability je v takovém případě důležitá i absence ostrých hran a spojů, ve kterých si malí členové rodiny mohou skřípnout prsty.

Závěrem

Další parametry jako je barva či typ polstrování už záleží jen a pouze na kupujícím a jeho osobní preferenci. Rozhodně se však vyplatí vybírat zahradní houpačku pečlivě, o to příjemnější potom budou chvíle na ní strávené.

jarní zahrada
Zahrada
Rodinná zahradní houpačka
Rodinná zahradní houpačka