7 trendů v bydlení pro letošní rok

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBydlení

Svět módy je vrtkavý a každoročně nás zásobuje mnoha novinkami. A módě podléhá nejen naše oblečení, ale také domovy a bydlení. Rok 2016 je teprve v plenkách, takže bez čeho se letos zaručeně neobejdeme? Ukážeme si sedmičku trendů.

Pamatujte samozřejmě na úsloví, že všeho moc škodí. Zkusit celý náš seznam zakomponovat do jediného interiéru by nemuselo být zcela šťastným řešením. Obecným doporučením ze světa designu je použít maximálně tři barvy, jinak bude výsledek působit neuspořádaným, křiklavým dojmem. Což ovlivní i vás. Barvy totiž mají účinek na lidskou psychiku a můžou vám tak zpříjemnit, ale i znepříjemnit bydlení. Zároveň máme v paměti vtisknutý obraz toho, jak má naše okolí vypadat. Nejpřirozenější je nám tak to, co známe z přírody. Proto byste to s každoročními výstřelky neměli přehánět a interiér postavte spíše na neutrálních tónech a nadčasovém pojetí. Pak bude působit příjemně uklidňujícím dojmem. A to i po delší době.

Ocel

Krása oceli je věčná. Tentokrát si pro nás designéři připravili novinku. Klasickým stříbrným spotřebičům odzvonilo a na scénu přicházejí ledničky nebo mikrovlnné trouby v černém provedení. Jednoduše nadčasové.

Bílá

Je krásná, ale zejména v kuchyni tedy mimořádně nepraktická. Pokud vám to nevadí, letos je na pořadu dne čistě bílá. Je ale povoleno ji také ozvláštnit. Ve společnosti bílé to báječně ladí i jiným barvám a také se dá kombinovat s řadou vzorů.

Měď a mosaz

Kov působí elegantně, zároveň však tyto netradiční materiály svým teplým odstínem vytvářejí útulný dojem. A dají se uplatnit skutečně všude. V případě, že se vám úplně nechce do experimentů, pořiďte si „pouze” doplňky v podobě například osvětlení. Odvážné duše mohou zvolit také nábytek.

Minimalismus

Tak trochu souvisí s bílou, o které už řeč byla. Není to úplná novinka. Ale minimalismus s námi očividně bude ještě dlouho. Jednoduchost, účelnost, čisté linie, světlé tóny, minimum barev i tvarů. Takový interiér dýchá a poskytuje dostatek prostoru.

Trendy v bydlení. Minimalismus
Trendy v bydlení. Minimalismus

Inspirace průmyslem

Určitá drsnost je pravým opakem čistého a křehkého minimalismu. Interiéru dodá hloubku. Trendem jsou materiály, které jsou inspirovány průmyslovou povrchovou úpravou a navíc vypadají, jako kdyby byly vyrobeny z toho starého a již odloženého.

Sedmdesátá léta

Uvolněné a svobodomyslné „sedmdesátky” se staly inspirací i pro současné bytové designéry. Zahrnují odvážný lesk, výrazné geometrické vzory a netradiční kombinace šedé, oranžové a zářivě zelené, jak se uplatnila na kolekci světel, kterou vytvořila Ionna Vautrin pro Foscarini.

Okrová zlatá

Zlatá barva a její přibuzné odstíny jako písková, okrová, hořčicová patří k barvám nestárnoucím a zároveň dávají možnost nových zábavných kombinací, což reflektuje i současný trend pojmenovaný „Looking both way”, který oslavuje právě princip kontrastu.